Имаш въпрос, получи отговор - младежка инициатива - отговори

Тази младежка инциатива даде възможност на всеки да зададе анонимно въпрос и да получи своя отговор от експерти в сферата на: здравето, финансите, изкуството, екологията, човешките права и други. 

Отговорите може да видите по-долу:

След училище

„Пътищата, по които може да тръгнем след завършване на училище, са много на брой. Първата възможност е продължаване с висше образование. Ако сте сигурни в това какво искате да учите, това е най-добрата възможност за професионалното Ви развитие. Ако не сте сигурни дали искате да учите, може да поработите няколко месеца и да кандидатстване в университет следващата година. Така ще придобиете трудов опит и ще имате време да се ориентирате какво е Вашето призвание. Третият вариант, който става все по-популярен е така наречената ''gap year". Взимате си една година „почивка“, през която може да пътувате, да се отдаде на Ваше хоби или страст, да извършете доброволческа дейност или някакъв кратък стаж. Няма правилен път, защото всеки човек намира щастие на различни места.“

Обиди

„Зависи от средата, в която са отправени тези обиди. Ако обидите са в училище, най-лесно е да се обърнете към учител, класен ръководител или педагогически съветник. Те би трябвало да знаят как да разрешат проблема - може да говорят с агресора и да го подтикнат да промени поведението си. Ако е в интернет пространството, може да се обърнете към Българския център за безопасен интернет. Може да прочетете повече информация за помощта, която оказват на https://www.safenet.bg/. Има национална телефонна линия за онлайн безопасност, с която може да се свържете или да използвате чат-модула на сайта им.

Ако става въпрос за обиди, свързани с принадлежност между пълнолетни лица, тогава институциите, към които може да се обърне човек, са Комисията за защита от дискриминация. В нея се подава писмена жалба от засегнатото лице, като се излагат обстоятелствата. В краен случай лицето може да се обърне и към съдебната власт.“

Лесно учене

„Потопете се изцяло в урока или темата, която четете. Потърсете информация за нея в интернет, прочетете някоя статия или изгледайте видео. Ако не разбирате нещо важно, отделете време да потърсите информация за него от различни източници.

Важно е да се правят кратки почивки, защото физически не е възможно човек да е концентриран за дълъг период от време. Отсявайте най-важното, а ако запомняте визуално, подчертавайте най-важното, добавете рисунки или графики. След като преминете през определен материал, опитайте се да го обясните на себе си.“

Работа

„CV-то е първото нещо, което един работодател вижда от кандидатите. То трябва да е добре структурирано и грамотно написано. Препоръчителният обем е 1-2 страници, като се адаптира според длъжността, за която се кандидатства.

Когато Ви повикат на интервю за работа, трябва да бъдете навреме и в добър външен вид. Бъдете искрени на въпросите, които Ви задават. Процесът на намиране на правилната работа може да продължи месеци, така че не трябва да се отчайвате, ако не стане от първия път.

Използвайте свободното си време за научаване на нови неща или за развиване на различни умения. Високо ценени са така наречените меки умения като работа в екип, вземане на решение, креативност, комуникация и др. Тези ключови компетентности могат да се развият чрез неформалните дейности, които провеждаме в Младежки център Пловдив.“

Ментално здраве

„Менталното здраве зависи до голяма степен от това как ние съумяваме да преработим и отреагираме на стресиращите фактори около нас. Има много практики, които могат да ни помогнат да сме по-гъвкави и устойчиви в трудни ситуации.

Арт терапевтичните упражнения могат да ни помогнат да се свържем със здравото и силното в нас, да погледнем от нова гледна точка, за да имаме ресурс при неочаквани предизвикателства.

Хуморът, смехотерапията, медитацията също въздействат на биохимията ни по много ефективен начин и ни дават вътрешна сила и зрялост.“

Време за ментална помощ

„Има много ситуации, в които не успяваме сами да се справим с предизвикателствата пред психичното ни здраве: тревожност, суицидни мисли, депресивитет, обсесивни мисли, хранителни нарушения, паник атаки, самонараняване, зависимост, насилие и много други. В такива моменти е добре да потърсим помощ от специалист.

Обикновенно влошаването на психичното ни здраве идва с предупредителни знаци, при наличието на които е добре да се обърнем към професионалист за подкрепа:

Оттегляне от семейство и приятели, затваряне в собствен свят;

Резки промени в настроението;

Промяна в графика на съня – прекалена сънливост/трудности със съня;

Промяна в храненето – липса на апетит или засилен апетит;

Драстични промени в индекса на телесна маса - рязка загуба или покачване на килограми;

Чувство на безнадеждност, суицидни мисли;

Проблеми с паметта, вниманието и концентрацията;

Проблеми при изпълнението на ежедневни дейности като ходене на училище или работа;

  • Повишена чувствителност;
  • Нетипично поведение;
  • Занемаряване на външния вид;
  • Самонараняване;
  • Завишено поемане на рискове в дейности, които са опасни (рисково шофиране, комбиниране на алкохол и лекарства/наркотици, др.);
  • Завишено ползване на субстанции;
  • Неспособност да се извлече удоволствие от дейности, които преди са били приятни;
  • Неспособност да излезе от вкъщи;
  • Прекомерен фокус върху външността и свързани с това действия;
  • Фобии (от закрити, открити пространства);
  • Страх от преследване;
  • Прекомерно миене на ръце, ритуали“.

„Можем да открием помощ:

1) При утвърден специалист, психолог, психотерапевт с клинична практика.

Дружество на психолозите в България: Денонощна линия: 0888 429 730, 0895 922 421

2)Приложение https://razkazhimi.online/, в което може да получите безплатна консултация със специалист, досъп до много статии за писичното здраве.

3) При суицидни мисли: #suicideawareness тел. 0800-0113

4) Домашно насилие: #домашнонасилие – тел. 112 или 0800-2000

Телефон на горещата телефонна линия за пострадали от насилие + 359 2 9817686 - на цената на градски разговор  или 0800 18676 - безплатен. Линията работи от 9 до 21.00 ч. Първият телефон на линията е достъпен и за хора извън страната.

5) Дете, юноша в опасност: национална телефонна линия за деца, юноши: тел. 116 111 и на тел. 112

6) Кибертормоз: 116 111

7) Национална телефонна линия за наркотици и алкохол: 0888 991 866

Общо европейски номер за спешни обаждания 112

#животно в беда сигнал 144“

Изкуство

„В момента в Младежки център Пловдив се провежда творческо ателие „Отключи твореца в себе си“, което комбинира различни творчески и арт-терапевтични занимания. Желаещите да се докоснат до резултатите от ателието и да преживеят свое творческо пътешествие могат да заповядат на 16 юли в Центъра. За повече информация следете Фейсбук страницата ни.“

Компост вкъщи

Компостирането е метод на разлагане на органична материя – плодове, зеленчуци, листа, клонки, хартия и др., в резултат на който се получава компост - свежа, прясна и богата на вещества жива почва. Тя може да се използва за разсад вкъщи, в градината, или просто да занесе в гората. Противно на някои разбирания, можем да си направим такъв и на терасата вкъщи или ако не разполагаме с такава - например под мивката в кухнята. Ако живеете пък в къща или кооперация с двор може да изкопаете дупка в някой край и да трупате органична материя.

За начало ни е необходима само един съд с капак като кофа или голяма саксия, както и чиния, която да разположим под него. Ако преценим след това може да вземем и втора кофа за зреене - за вече полуготовата почва.

Първо правим дупки по съда - на дъното и по стените, като започваме на една педя от дъното, за да може регулярно да влиза въздух. След това нареждаме на дъното хартия или картон, малко стара почва, листа, клони. Накрая добавяме органичните материали и разбъркваме.

Готовият компост (почва) ще се образува на дъното. Почвата постепенно навлиза в период на зреене, като ѝ отнема 4-8 седмици, за да стане хомогенна и готова за използване – да не бъде твърде влажна, нито пък твърде суха. Това се постига, като редим един ред обелки от зеленчуци, един ред трици, например. На следващия ден разбъркваме сместа, а на по-следващия, когато сме насъбрали достатъчно нова органична маса, добавяме нея, отново суха маса и така нататък. Необходимо е да се разбърква често, но не прекалено - два пъти на седмица е достатъчно. Винаги е необходимо да имаме баланс на веществата – азот и въглерод занапред в компостера си ще добавяме еднакво количество хранителен или друг органичен отпадък, и суха маса в съотношение 1:1.

Какво Да компостираме: Обелки от плодове и зеленчуци (с изключение на обелки от лук, чесън и цитруси), кори и черупки от яйца, изсъхнали листа и малки клончета от растенията, за които се грижим вкъщи, използвани листа от чай и утайка от кафе, картон и леко замърсена от храна хартия, която не може да бъде рециклирана, старо брашно, стара почва от растения. Какво да Не компостираме: Остатъци от месо, риба и млечни продукти, хляб, готвени храни, памучни тампончета за грим, мокри кърпички, цитруси, хартия за печене, салфетки или картони с намазнени части, рекламни брошури, цветни картички, списания, опаковъчна хартия.

 

Младежките инициативи се реализират по проект „Младежки център Пловдив – мощен фактор за местно развитие“ по програмата „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.

Назад

Проект „Изграждане на младежки център в град Пловдив”, с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез ФМ на ЕИП 2009-2014 № Д03-9/28.01.2014 г.

Проект № BGLD-1.003-0002 „Младежки център Пловдив – мощен фактор за местно развитие” по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансирана от ФМ на ЕИП 2014 – 2021 г.